EnglishGermanPolishSpanish

Dlaczego BIO?

1.Żywność produkowana metodami ekologicznymi ma więcej składników odżywczych – witamin, minerałów, enzymów i mikroelementów, niż ta uprawiana komercyjnie.

2.Dodawanie syntetycznych nawozów do gleby, prowadzi do niedoborów składników odżywczych 

3. Zdrowe organiczne produkty to szansa na obniżenie ryzyka rozwoju chorób cywilizacyjnych, niektórych chorób nowotworowych oraz na przedłużenie dobrej kondycji organizmu i opóźnienie procesów starzenia się, poprawę jakości życia oraz możliwość cieszenia się dobrą kondycją umysłową i fizyczną do późnej starości.

4 Ekologiczne jedzenie jest bardzo smaczne, a to za sprawą braku chemicznych konserwantów i innych składników, które niejednokrotnie zmieniają smak i aromat świeżych produktów spożywczych, niekoniecznie na lepsze…

5. Uprawa produkcji ekologicznej odbywa się pod nadzorem jednostki certyfikującej z uprawnieniami nadanymi przez Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi. Podczas produkcji w rolnictwie ekologicznym nie mogą być wykorzystywane żadne syntetyczne substancje chemiczne. Wyłączone jest stosowanie sztucznych nawozów, pestycydów i herbicydów, hormonów i innych produktów farmaceutycznych. Wszystko musi odbywać się z wykorzystaniem wyłącznie naturalnych substancji lub minerałów.
Produkty roślinne, warzywa i owoce uprawiane są przy użyciu wyłącznie naturalnych nawozów oraz z wykorzystaniem biologicznych metod zwalczania szkodników. Warto w tym miejscu dodać, że uprawa eko żywności zapewnia zdrowotność zwierząt i nie zatruwa środowiska. Jest to system produkcji w harmonii z otoczeniem i naturalnymi potrzebami człowieka, wyrażający szacunek do zdrowia i natury.
Żywność niecertyfikowana nie jest żywnością ekologiczną.

6.Techniki stosowane przez rolnictwa ekologiczne nie zanieczyszczają wody i powietrza, nie doprowadzają do erozji gleby oraz sprzyjają zachowaniu różnorodności biologicznej środowiska, która jest niezbędna do życia na naszej planecie. 

7.Produkcja ekologicznej żywności jest nieco droższa. W produkcji ekologicznej wyższe są zarówno koszty związane z nakładem pracy i wymaganiami przestrzennymi, jak również kontrolą i certyfikacją. A ponieważ ekologiczni rolnicy nie polegają na specjalistycznym sprzęcie mechanicznym czy też na preparatach chemicznych na tym samym poziomie, co rolnicy wytwarzający żywność metodami konwencjonalnymi, ich praca jest znacznie bardziej pracochłonna.